Лепене на плочки и как да изберем точния вид?

Лепене на плочки и как да изберем точния вид?

До скоро имаше едва няколко вида плочки между които да избираме и трудно можеше да проявим креативност. За наше щастие и благодарение на хората, които искат да правят света около тях по-красив изборът ни днес е значително по-голям за всяко лепене на плочки.


Кои са нещата, които заслужават вниманието Ви при избора на плочки и какво трябва да знаете, когато се заемете с лепене на плочки? Открийте в следващите редове.

Фаянсови плочки, теракота и гранитогреса

Тези плочки могат да се използват в банята, кухнята, коридора или трапезарията. За да можем сами да определим кой материал за кое помещение е подходящ е необходимо да можем да ги различаваме.


Особености при керамичните плочки

Обработката и използването на керамика е със сериозни традиции в бита на българина. През 1971г. изследователят Богдан Султов попада на нещо изключително и то само на 6 км северозападно от гр. Павликени. По време на проучванията открива един от най-големите центрове за керамична продукция в Долна Мизия от II – III в. сл. Хр.

Но в днешно време ако решим да избираме плочката, която ще използваме за съответното помещение, само по външен вид, ще ни е доста трудно. За да вземете правилното решение трябва да знаете нейните характеристики.


лепене на плочки с надпис villa керамични

Тук идва момента, в който ще си зададем въпроса: – Кое да избера?


Теракот или гранитогрес?

Ако трябва да степенуваме видовете настилки по здравина то на първо място безспорно застава гранитогреса. Това е твърд и устойчив материал, който се характеризира с висока степен на устойчивост и износване. Гранитогреса е съставен от екологично чист материал – в състава му няма никакви синтетични компоненти и замърсители. Изработен е от пресоване на различни видове каолинова глина и гранитни частици. Той се появява в процеса на подобряване на керамичните плочки.

За да ви представим по-нагледно разликата между двете настилки – теракота и гранитогрес, ще направим сравнителен анализ между тях.

лепене на плочки в банята
Гранитогрес
  • Висока степен на износоустойчивост
  • Ниската порьозност и водопоглъщаемост
  • Гранитогреса е мразоустойчив
  • Труден е за обработка

Теракот

  • По-лек от гранитогреса
  • Цената на теракота е по-ниска
  • Лесен за рязане

лепене на плочки в банята и бяла хавлия
Фаянсови плочки

При производството им се използва смес от глина, пясък и минерални добавки. Получената маса се пресова и се покрива с глазура. Този вид плочки е подходящи само за вътрешна, стенна облицовка, поради това, че не може да се похвали с висока здравина.


лепене на плочки различни видове
Теракот

За производство на теракота се използват същите суровини като при фаянсовите плочки, но се пекат при по-висока температура. Така получените плочки са с по-голяма плътност и по-висока степен на износване на емайла благодарение на топлинната обработка. Което ги прави едно от най-популярните решения за подови настилки.


От всичко казано до тук  можем да обобщим, че факторите, с които трябва да се съобразяваме, са много. Като вземем предвид и факта, че това е лесната част разбираме защо търсите професионалисти с опит в лепене на плочки.

Има някои правила, които е добре да следвате ако смятате, че ще се справите с тази задача сами:
лепене на плочки неправилно и правилно
  • Повърхността – основата, върху която ще лепим. Задължително е да се уверим, че тя е максимално изравнена и денивелацията е приемлива (да, знаем, че звучи трудно за постигане). Качествената шпакловка е един от начините да изравните основата с гарантирано качество.
  • Нанасяне на достатъчно лепило – маламашка тип гребен с минимална дълбочина на зъбите 8мм. С тънко нанесено лепило не можете лесно да коригирате плочките.
  • Начин на редене – Припомняме едно правило, което почти винаги е обозначено от производител на опаковките на правоъгълните плочки, но често се подминава. Те се разминават, както е указано на тази картинка, т.е. всяка плочка се поставя на 33% (или 1/3) от следващата, а не на 50%.

Така наредени плочките изглеждат като стълбици, а не като тухлена стена. Правоъгълните плочки, особено широкоформатните, обикновено са леко извити. Ако се редят по първия начин, се застъпват висока с ниска част на плочката и това си личи дори и след фугирането. Друг факт, е че при първия начин на редене има повече фира (излишък). Макар и малко фира, все пак я има, а искаме да я избегнем.

Въпреки всичко не забравяйте, че най-лесният и удобен начин да постигнете желания резултат е да заявите Вашият безплатен оглед при доказаните професионалисти от екипа на
Opus Estates още сега!

logo